Výber vhodnej odsávačky

Ako vybrať odsávačku

S takým množstvom rôznych odsávačiek, ktoré sú na trhu k dispozícii, môže byť jej výber nočnou morou. Ale nebojte sa - či už mlieko odstriekavate len občas alebo pravidelne každý deň, ak budete postupovať podľa nášho sprievodcu, iste si pre seba a svoje dieťa vyberiete tú pravú.
Výber vhodnej odsávačky
 

V priebehu tehotenstva nebude asi výber a nákup odsávačky na prvom mieste v zozname vašich úloh. A to je úplne v poriadku, ako vysvetľuje Nania Schärer-Hernández, riaditeľka oddelenia globálneho vzdelávania spoločnosti Medela: "Aj keď pravdepodobne vyberiete veľa detského vybavenia a doplnkov už pred pôrodom, pokiaľ ide o výber odsávačky, oplatí sa počkať.

Je samozrejme dôležité byť pripravená a je dobré sa vopred oboznámiť s rôznymi typmi odsávačiek - ale až vtedy, keď príde dieťa na svet a vy zistíte, ako na tom s dojčením ste, je tá pravá chvíľa sa rozhodnúť."

Každá mamička a jej dieťa má iné potreby, a tieto potreby sa môžu v priebehu dojčenia a odsávania mlieka meniť. Poďme sa teda pozrieť na ponuku ponúkaných odsávačiek a potom sa zamerajme na to, ktorá odsávačka vyhovuje konkrétnym situáciám.

Aký typ odsávačky by som si mala vybrať?

Pokiaľ ide o technológiu odsávačky, máte tri základné možnosti. Akonáhle im porozumiete, môžete sa lepšie rozhodnúť, čo budete od svojej novej odsávačky očakávať.

 

  • Manuálna alebo elektrická odsávačka?

Manuálne odsávačky sú lacnejšie ako elektrické modely, sú tiché a praktické pre príležitostné odsávanie. Ak sa však používajú často, môže ísť o náročný úkon, pretože k vytvoreniu vákua musíte pomocou madla sama pumpovať. Obsluha elektrických odsávačiek je jednoduchšia a pohodlnejšia, pretože motor vykonáva všetku prácu za vás.

Technológia 2-fázového odsávania napodobňuje prirodzené správanie dieťaťa pri saní. "Na začiatku každého dojčenia saje dieťa krátko a rýchlo, čím stimuluje spúšťací ejekčný reflex. Akonáhle začne mlieko tiecť, dieťa prechádza k pomalšiemu a hlbšiemu satiu, aby získalo čo najviac mlieka "1," vysvetľuje Nania. "Medela vyvinula technológiu dvojfázového odsávania, ktorá tento vzorec kŕmenia verne napodobňuje a výsledkom je účinný a prirodzenejší spôsob odsávania materského mlieka."

Všetky elektrické odsávačky Medela môžu byť tiež napájané batériami, buď nabíjacími alebo štandardnými batériami AA

 

  • Odsávačka na jeden prsník alebo oba prsníky súčasne?

Elektrická odsávačka na jeden prsník je ideálnym variantom pre občasné odsávanie. Dvojitá prsná odsávačka (ktorá odoberá mlieko z oboch vašich prsníkov súčasne) je výhodnejšie pre pravidelné odsávanie - či už zo zdravotných dôvodov, alebo preto, že ste sa vrátili do práce.

Okrem toho, že odsávaním strávite polovicu času, odsajete pomocou odsávačky v priemere o 18 % viac mlieka ako pri odsávaní z každého prsníka zvlášť. Vďaka tomu je tento zdvojený variant skvelou voľbou práve pre zaneprázdnené mamičky. A mlieko, ktoré odsávaním z oboch prsníkov získate, má vyšší obsah tuku a kalórií.

 

  • Prečo si prenajať nemocničnú odsávačku Medela Symphony?

Ak odsávate mlieko pravidelne každý deň alebo sa na odsávačku spoliehate z dôvodu zahájenia a vybudovania tvorby mlieka, nezabudnite, že nemocničnú odsávačku Medela Symphony si môžete prenajať na dobu, po ktorú ju budete potrebovať. Symphony funguje na základe jedinečných vedecky podložených vzorcov sania, ktoré boli klinicky testované tak, aby zaistili zahájenie, vybudovanie a udržanie tvorby mlieka, a možno ju odporučiť obzvlášť v prípadoch, keď mlieko odsávate počas prvých piatich dní po narodení dieťaťa.5 Spýtajte sa teda, či je odsávačka vo vašej pôrodnici k dispozícii.

Prečo si vybrať odsávačku firmy Medela?

„V Medele veríme, že tých najlepších výsledkov dosiahneme, keď sa budeme snažiť čo najviac napodobniť prírodu," vysvetľuje Nania. "Do vedeckých a výskumných projektov sme investovali vysoké čiastky a výsledkom sú dôležité nové objavy v oblasti anatómie prsníka a laktácie."

"Pochopenie toho, ako príroda funguje, nám pomáha vyrábať lepšie produkty, z čoho majú výhody predovšetkým mamičky a ich deti," pokračuje. "Preto majú naše elektrické odsávačky mlieka technológiu 2-fázového odsávania a preto majú naše nemocničné zdvojené odsávačky iniciačný program, ktorý napodobňuje spôsob, akým sa kŕmi novorodenec."

Vyberte si odsávačku, ktorá vyhovuje vašim potrebám a životnému štýlu

Výber odsávačky záleží na tom, ako často budete odsávať a v ktorom okamihu svojej "laktačnej cesty"sa zrovna nachádzate.5 Táto cesta je rozdelená do troch fáz:

  • Zahájenie – prvých päť dní
  • Vybudovanie – šiesty až 30 deň
  • Udržanie – 30 dní a dlhšie

Výber vhodnej odsávačky závisí od toho, v ktorej fáze sa nachádzate, na vašej osobnej situácii, potrebách dieťaťa a vašom prístupe k dojčeniu a odsávaniu. Pozrite sa na nižšie uvedené scenáre a nájdite si medzi nimi ten svoj.

Moje dieťa sa nemôže kŕmiť z prsníka, a preto musím každú dávku odstriekať

Niektoré bábätká sa nemôžu dojčiť, pretože je pre nich ťažké sa prisať alebo sať. Dôvodom môže byť predčasný pôrod, ich špecifické potreby alebo oslabenie. Niektoré matky a ich deti musia byť kvôli lekárskemu zákroku oddelení. A niektoré mamičky chcú, aby ich dieťa využívalo výhody materského mlieka, ale myslí si, že nie sú schopné dojčiť.

"Kľúčom k tomu, aby sa začalo vytvárať dostatok materského mlieka v ktorejkoľvek z týchto situácií, je začať používať nemocničnú elektrickú odsávačku Symphony s odsávaním oboch prsníkov súčasne a iniciačnú technológiu do niekoľkých hodín po pôrode," hovorí Nania.

Odporučenie výrobku

Unikátny iniciačný program elektrickej odsávačky Medela Symphony napodobňuje vzorec kŕmenia novorodenca počas prvých niekoľkých dní dojčenia, a to s rýchlym saním a dlhšími prestávkami. Dôkazy naznačujú, že tento model sania dojčiat stimuluje prsia matky s cieľom optimálnej produkcie mlieka.7 "Bolo preukázané, že použitie iniciačného programu oproti bežnému programu má počas prvých 14 dní výrazný vplyv na tvorbu väčšieho množstva mlieka." 5,6 vysvetľuje Nania.

Okrem toho, že dnes je už Medela Symphony voľbou pre mnohé nemocnice a pôrodnice, môžete si ju tiež prenajať na domáce odsávanie. Keď teda pôjdete po pôrode z nemocnice domov, môžete používať rovnakú technológiu odsávania, na ktorú je už vaše telo zvyknuté a tiež rovnakú odsávačku. Na našej webovej stránke nájdete informácie, ako si Symphony prenajať.

"Rozhodne si kúpte dobrú odsávačku na odsávanie z oboch prsníkov a tiež pás pre ľahké odsávanie," hovorí Catherine, mama dvoch detí z Nového Zélandu. "Sestrička mi vysvetlila, že ak nedojčíte, ale mlieko iba odsávate, potrebujete nemocničnú odsávačku pre odsávanie z oboch prsníkov zároveň, aby boli vaše prsia stimulovaná rovnako ako v prípade hladného dieťaťa."

Mám problémy s nástupom tvorby mlieka

Je úplne normálne, že v prvých dňoch dojčenia majú deti problémy s prisatím alebo mamičky obavy z toho, či budú mať dostatok mlieka. "Ak máte so svojím bábätkom ťažkosti zahájiť dojčenie, vyhľadajte čo najskôr pomoc sestričky alebo laktačnej poradkyne - odborná rada týkajúca sa prisatia alebo správnej polohy často pomôže," hovorí Nania.

Ak ste ešte v nemocnici alebo máte len pár dní po pôrode, použite nemocničné odsávačku Medela s iniciačným programom. To vám umožní začať a vybudovať tvorbu vlastného materského mlieka a môžete tak dieťa kŕmiť svojím odstriekaným mliekom.

Možno budete musieť odsávať po dobu niekoľkých dní alebo týždňov než si dieťa a vaše telo na dojčenie zvyknete. Pomocou odsávačky pre obe prsia odsajete maximum mlieka v najkratšom možnom čase, a mlieko bude mať takisto vyšší obsah kalórií.

Odporučenie výrobku

Vzhľadom na to, že pravdepodobne nebudete musieť odsávať stále, zvážte prenájom nemocničnej odsávačky Medela Symphony - jedinej nemocničnej odsávačky, ktorej technológia je založená na výskume - na mesiac alebo dva.

"Odsávačka Medela pre použitie na oba prsníky súčasne bola úžasná. Pôrodná asistentka ma povzbudzovala, aby som ju používala čo najčastejšie, aby som si vytvárala zásobu mlieka pre svoje dvojčatá, čo som robila, "hovorí Anna, mama dvoch detí z Veľkej Británie.

Ak nepotrebujete iniciačný program a dávate prednosť vlastnej odsávačke alebo chcete prenosný variant, vyberte si účinnú elektrickú odsávačku na obe prsia, napríklad Medela Freestyle™ Hands-free, ktorá je dostupná s nabíjateľnými batériami s dlhou výdržou. Prípadne sa pozrite na elektrickú odsávačku mlieka pre oba prsníky súčasne Medela Swing Maxi™ NEW.

Výhradne dojčím a chcem mlieko odsávať len občas

Ak výhradne dojčíte, ale teraz chcete mlieko odsávať len občas - keď ste preč, aby mohol dieťa nakŕmiť partner alebo opatrovateľka - potom vám bude stačiť manuálna odsávačka alebo elektrická odsávačka na jeden prsník.

Odporučenie výrobku

Vyberte si medzi manuálnou odsávačkou Medela Harmony™ a elektrickou odsávačkou na jeden prsník Medela Swing Flex™ či odsávačkou Medela Solo™

"Keď som mala prvé dieťa, používala som elektrickú odsávačku Medela Swing, aby som uľavila ťažkostiam pri mastitíde. Moje druhé dieťa pilo odsaté mlieko, keď som u neho nemohla byť. Bola to jedna z mála značiek, ktorá mi perfektne sadla na bradavky," hovorí Victoria, mamička dvoch detí z Austrálie. "Bolo to perfektné, pretože to bolo rýchle a tiché, okamžite sa spustil ejekčný reflex a keď som nebola v blízkosti zásuvky, používala som baterky."

Vraciam sa do práce a chcem, aby moje dieťa ďalej pilo moje vlastné mlieko

Ako dojčiaca pracujúca matka budete pravdepodobne mlieko odsávať každý deň po dobu niekoľkých mesiacov a budete si odsávačku brať aj do práce.

Odporučenie výrobku

Ideálna je v takom prípade ľahká prenosná odsávačka, elektrický model na oba prsníky Medela Swing Maxi™ NEW alebo Medela Freestyle™ Hands-free, ktoré vám umožnia odsať za kratšiu dobu viac mlieka, čo je ideálne pre krátke prestávky, ktoré môžete v práci na odsávanie využiť.

"Keď som sa vrátila do práce, stále som ešte dojčila, ale môj šéf ma veľmi podporoval a kedykoľvek som musela mlieko odsávať, mohla som si urobiť prestávky. Používala som model Medela Swing Maxi - mlieko som odsávala dokonca aj cestou do práce v električke! "Spomína Sarah, mama dvoch detí z Austrálie.

Veríme, že teraz už máte viac informácií o tom, ktorá odsávačka je pre vás tá pravá. "Zapamätajte si, že efektívne odsávanie nie je len o tom, akú odsávačku si zaobstaráte. To, ako a kedy odsávačku používate, môže množstvo odsatého mlieka výrazne ovplyvniť. A správne padnúce prsné nadstavce sú úplnou nutnosťou, "hovorí Nania.

Referencie

1. Mizuno K, Ueda A. Changes in sucking performance from nonnutritive sucking to nutritive sucking during breast- and bottle-feeding. Pediatr Res. 2006;59(5):728-731.

2. Kent JC et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Hum Lact. 2003;19(2):179-186.

3. Mitoulas LR et al. Effect of vacuum profile on breast milk expression using an electric breast pump. J Hum Lact. 2002;18(4):353-360.

4. Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012;7(6):442-447.

5. Meier PP et al. Which breast pump for which mother: an evidence-based approach to individualizing breast pump technology. J Perinatol 2016;36(7):493-499.

6. Meier PP et al. Breast pump suction patterns that mimic the human infant during breastfeeding. J Perinatol. 2012;32(2):103-110.

7. Sakalidis VS et al. Ultrasound imaging of infant sucking dynamics during the establishment of lactation. J Hum Lact 2013;29(2):205-213.