Dňa 26.6.2024 bude prevádzka našej spoločnosti úplne uzavretá z dôvodu konania inventúry. V tento deň nebude prebiehať expedícia objednávok. Ďakujeme za pochopenie. Tím Medela

História spoločnosti Medela

Míľniky v histórii

Za viac ako 60 rokov sa spoločnosť Medela vyvinula v poprednú svetovú spoločnosť v oblasti zdravotníckych pomôcok, pričom zostala verná svojmu pôvodu švajčiarskej rodinnej firmy.

Už od roku 1961 spríjemňuje švajčiarska značka Medela ženám obdobie materstva. Kladie veľký dôraz na zdravotnícky výskum, na základe ktorého vyvíja a zavádza na trh vlastné produkty. Vďaka svojej kvalite a jedinečnosti patrí medzi svetových lídrov. Do svojich radov prijíma iba kvalifikovaných pracovníkov, ktorí neustále prechádzajú ďalším vzdelávaním. Dbá na kompletný servis a exluzívnu starostlivosť o zákazníkov. 

MEDELA AG je svetovým výrobcom odsávacích systémov. Zakladateľom tejto švajčiarskej spoločnosti je majiteľ pán Olle Larsson. Pri jej vzniku v roku 1961 išlo o malú rodinnú firmu. V roku 1965 bola spoločnosť transformovaná na akciovú spoločnosť so zameraním na výskum, vývoj a výrobu zdravotníckych odsávacích systémov – chirurgických odsávačiek telesných tekutín. Následne sa jej pôsobnosť rozšírila i na pomôcky a odsávačky pre dojčiace matky. Postupom času sa spoločnosť vypracovala na globálneho výrobcu technologicky vyspelých produktov a svoju pôsobnosť na svetovom trhu posilnila zakladaním vlastných dcérskych spoločností. V súčasnosti má Medela už 20 pobočiek v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Svoje produkty distribuuje vo viac než 100 krajinách. Kľúčovým aspektom svetového úspechu spoločnosti Medela je zameranie sa na výskum, kvalitu a jedinečnosť odsávacích systémov. V rámci výskumu spolupracuje s globálnymi kľúčovými predstaviteľmi a vedcami, univerzitami, nemocnicami a zdravotníckymi pracovníkmi po celom svete. Veľký dôraz kladie na pravidelnú komunikáciu so svojimi autorizovanými distribútormi, ktorí sú spojovacím článkom medzi užívateľmi a výrobcom. Snaží sa pružne reagovať na podnety konečných užívateľov v rámci skvalitnenia ako produktov, tak poskytovaných služieb a starostlivosti o zákazníkov. Nevyhnutnou súčasťou úspechu je i neustále sledovanie trendov designov v spojení funkčnosti a praktickosti s krásou. Odmenou za túto veľmi dôležitú činnosť je už niekoľko medzinárodných ocenení za design, ktoré Medela získala.

 

1961 - založenie spoločnosti Medela

Tridsaťtriročný Olle Larsson, vášnivý a odhodlaný podnikateľ, založil spoločnosť Medela ako jedinú firmu, ktorá dováža lekárske elektronické prístroje zo Švédska do Švajčiarska a následne ich predáva. Názov Medela pochádza z anglického MEDical ELectronic Appliances.

1980 - Prvá odsávačka materského mlieka Medela

Spoločnosť Medela uviedla na trh svoju prvú nemocničnú odsávačku materského mlieka Medela Classic. Povzbudený úspechom na trhu sa Olle Larsson snažil rozšíriť podnikanie v oblasti vákuovej technológie o odsávanie na lekárske účely. Vývojom odsávačky „Universal“ v roku 1981 položila spoločnosť Medela základ svojej budúcej chirurgickej divízie.

1991 - prvá batériová odsávačka materského mlieka na svete

Spoločnosť Medela uviedla na trh Mini Electric, prvú odsávačku materského mlieka na svete poháňanú batériou. Táto odsávačka bola prelomová najmä preto, že bola navrhnutá s ventilom v hrdle fľaštičky, vďaka čomu mamičky nemuseli pri odsávaní odsávať celý objem fľaštičky. Tým sa otvorila cesta na konštrukciu oveľa menších odsávačiek materského mlieka.

1993 - Pozorovanie prirodzeného správania

Po Olle Larssonovi sa stal predsedom predstavenstva jeho syn Michael Larsson, ktorý začal presadzovať svoju víziu vývoja produktov na vedeckej báze. V roku 1996 sa Michael spojil s University of Western Australia (UWA) a profesorom Peterom Hartmannom, čo vyústilo v dohodu o partnerstve s UWA – začiatok novej éry založenej na pozorovaní prírody a vedeckom výskume. Táto spolupráca pokračuje dodnes.

2001 - "A Symphony of The Future"

V roku 2001 spoločnosť Medela predstavila Symphony®, nemocničnú odsávačku materského mlieka pre viacerých užívateľov s revolučnou technológiou 2-Phase Expression® - Symphony je prvou odsávačkou na svete, ktorá napodobňuje prirodzený rytmus sania dieťaťa. Táto patentovaná technológia založená na výskume sa nakoniec stala štandardom pre všetky elektrické odsávačky materského mlieka Medela a v nasledujúcich rokoch rozšírila vedúce postavenie spoločnosti na trhu odsávačiek materského mlieka na osobné použitie.

2006 - Pokrok vo výskume

Spoločnosť Medela usporiadala prvé Medzinárodné sympózium o dojčení a laktácii, na ktorom sa zišli poprední svetoví výskumníci v oblasti laktácie a ľudského mlieka, aby 300 odborníkom z viac ako 40 krajín predstavili svoje najnovšie poznatky - táto akcia sa každoročne koná dodnes. V roku 2010 napríklad profesorka Paula Meierová z Rush University v Chicagu preukázala, že ľudské mlieko významne znižuje chorobnosť dojčiat a doktorandka UWA Foteini Hassiotouová preukázala prítomnosť kmeňových buniek v materskom mlieku.

2008 - Inteligentná hrudná drenáž

Spoločnosť Medela vyvinula systém hrudnej drenáže a v roku 2008 uviedla na trh prvý prístroj Thopaz™ na svete so sofistikovanou technológiou, ktorá umožňuje mobilitu pacienta, digitálne zaznamenáva priebeh ochorenia a spúšťa alarmy pri prekročení prahových hodnôt. V roku 2014 bol predstavený jeho nástupca Thopaz+™. Hrudná drenážna odsávačka je vybavená patentovanými senzormi na detekciu úniku vzduchu a množstvo odsatej tekutiny - čo je obrovská pomoc pre zdravotníkov.

2014 - To najlepšie pre tých najzraniteľnejších

Spoločnosť Medela pokračovala v rozširovaní svojho portfólia riešení pre výživu detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti s cieľom priniesť životodarné, na živiny bohaté ľudské mlieko všetkým dojčatám. V roku 2016 bola vyvinutá technológia Initiation Technology™, ktorá napodobňuje rytmus sania novorodenca a zároveň stimuluje prísun mlieka matky, aj keď ešte nedojčí. Touto inováciou sú dnes vybavené všetky odsávačky Symphony PLUS, aby sa zabezpečilo, že ľudské mlieko môžu prijímať aj tie najmenšie a najranejšie dojčatá.

2017 - Inteligentné odsávačky materského mlieka s digitálnou podporou dojčenia

Zavedením aplikácie Medela Family ponúka spoločnosť Medela rodičom komplexnú podporu na ich ceste ku dojčeniu. Aplikácia, ktorá je globálnym digitálnym riešením, obsahuje tipy, ktoré mamičkám pomáhajú riadiť zásoby mlieka, zdroje na prekonanie bežných problémov s dojčením a virtuálneho asistenta pre okamžité odpovede na otázky týkajúce sa dojčenia. Súčasne spoločnosť Medela uviedla na trh svoju vôbec prvú inteligentnú elektrickú odsávačku materského mlieka na dve prsia. Sonata umožňuje mamičkám bezproblémovo prepojiť odsávačku s aplikáciou Medela Family a sledovať odsávanie a aktualizovať osobný prehľad odsávania v reálnom čase prostredníctvom Bluetooth.

2019 - Vedecky podložený prsný nástavec, ktorý zaistí viac mlieka

V roku 2019 uviedla spoločnosť Medela na trh technológiu PersonalFit Flex™, prsný nadstavec 105˚ s jedinečným oválnym tvarom, optimalizovaným uhlom prikladania a rotačným mechanizmom vyvinutým na základe výskumu dojčiacich prsníkov. Štúdie preukázali, že prsný nadstavec PersonalFit Flex™ zaisťuje o 11 % viac mlieka. Technológia PersonalFit je teraz štandardom pre všetky budúce odsávačky materského mlieka a príslušenstvo na odsávanie.

2020 – Medela Cares

Zatiaľ čo spoločnosť Medela neustále rastie a expanduje po celom svete, je potrebné, aby mala globálny vplyv. Spoločnosť Medela už po desaťročia podporuje neziskové organizácie po celom svete, ktoré propagujú a podporujú dojčenie. V roku 2020 spoločnosť predstavila Medela Cares, globálny program spoločenskej zodpovednosti, ktorý je ukotvený v troch pilieroch Ľudia, Planéta, Spoločnosť a riadi sa našou víziou starať sa o zdravie po celé generácie.

2021- 60 rokov spoločnosti Medela

Oslava 60. výročia je významným míľnikom, ktorý odráža naše dedičstvo, vývoj značky a náš záväzok rozvíjať výskum, sledovať prirodzené správanie, počúvať našich zákazníkov a starať sa o zdravie po celé generácie.

2022 - Naštartovanie našej inovačnej siete

V roku 2022 predstavila spoločnosť Medela rad produktových inovácií v kategóriách starostlivosti o matku a dieťa a profesionálnej starostlivosti, okrem iného kolekciu intímneho oblečenia Keep Cool, silikónový zberač materského mlieka a hrudnú drenáž Clotstop. Tieto inovácie sú príkladom odhodlania spoločnosti Medela uspokojovať vyvíjajúce sa potreby našich zákazníkov a zdokonaľovať riešenia v oblasti starostlivosti.

2023 - Odsávanie kdekoľvek, kedykoľvek a bez použitia rúk

Spoločnosť Medela predstavila svoju prvú nositeľnú odsávačku materského mlieka Freestyle™ Hands-free. Na základe rozsiahleho výskumu a spätnej väzby od dojčiacich rodín sa jedná o jeden z najľahších systémov do podprsenky, ktorý sa vyznačuje inovatívnym dizajnom a pokročilou technológiou pre vynikajúci hands-free zážitok – čo odráža 60 rokov vedeckého výskumu a skúseností spoločnosti Medela v oblasti laktácie.

 
História spoločnosti Medela

Michael Larsson, predseda predstavenstva

Vďaka pokrokovému výskumu, pozorovaniu prirodzeného správania a načúvaniu našim zákazníkom spoločnosť Medela mení vedu v starostlivosti a stará sa o zdravie celých generácií.

Zistiť viac